Rizikové kácení stromů Zlínský kraj, Rizikové kácení stromů Malenovice, Rizikové kácení stromů Otrokovice, Rizikové kácení stromů Napajedla, Rizikové kácení stromů Uherské Hradiště, Rizikové kácení stromů Uherský Brod, Rizikové kácení stromů Slavičín, Rizikové kácení stromů Valašské Klobouky, Rizikové kácení stromů Vsetín, Rizikové kácení stromů Valašské meziříčí, Rizikové kácení stromů Slušovice, Rizikové kácení stromů Vizovice, Rizikové kácení stromů Bystřice pod Hostýnem, Rizikové kácení stromů Holešov, Rizikové kácení stromů Přerov, Rizikové kácení stromů Kroměříž, Rizikové kácení stromů Chropyně, Rizikové kácení stromů Fryšták, Rizikové kácení stromů Luhačovice, Rizikové kácení stromů Hluk, Rizikové kácení stromů Uherský Ostroh

Deníky zlínského kraje napsaly

 

Stromolezec řádil ve Zlíně

    457t

29.3.2014 ZLÍN – Pád vzrostlého stromu ve zlínské ulici Mostní zkomplikoval v sobotu odpoledne dopravu v krajském městě. Serveru to za krajské hasiče sdělil Roman Žemlička.

Asi desetimetrový strom poničil nadzemní vedení elektrického proudu a svojí váhou poškodil i část trolejového vedení linky číslo 4 městské hromadné dopravy, včetně jednoho betonového sloupu. Dílo zkázy završil padající strom poškozením zaparkovaného osobního vozu, které bylo ve vlastnictví muže provádějícího kácení stromu.

Rizikové kácení stromů může provádět pouze pracovník s lesnickým vzděláním, objednateli prací musí předložit k nahlédnutí doklad o absolvování střední nebo vysoké školy lesnické, která zaručuje praxi v kácení stromů. S absolvovaným kurzem může provádět pouze prořezy stromů ruční pilkou. V případě zjištění nedostatků pojišťovna nehradí pojistné plnění případných škod!

Po dohodě s policií byla uzavřena na dvě hodiny komunikace v celé části poškození elektrického vedení, protože byla ohrožena bezpečnost dopravy.

Spadlý strom bylo možné rozřezat až po vypnutí elektrického proudu. „Zásah se naštěstí obešel bez zranění lidí,“ dodal Žemlička

 

Lidé kritizují mohutné kácení

17.2.2014 – Razantní kácení v parku Komenského vyvolalo mezi obyvateli Zlína velké emoce. Lidé se zlobí, že zmizela oáza klidu v centru města. Autoři rekonstrukce parku je uklidňují, že nově vysázených stromů bude více než pokácených.

Starší muž jde po Školní ulici v centru Zlína. Uprostřed cesty se zastaví a dívá se přes plot do parku Komenského. Nabídne se mu neutěšený pohled na řadu pařezů, které dávají tušit, že ještě před několika dny na jejich místě stály mohutné stromy.

„Taková škoda! V létě byl pod stromy stín, dalo se sedět na lavičkách. Až začne být teplo, to se tam nikdo na sluníčku pražit nebude. Bude tam vedro a hluk ze silnic,“ lamentuje muž.

Vyjádřil tak obavy řady obyvatel Zlína, kteří nesouhlasí s kácením v parku Komenského při jeho současné rekonstrukci.

Při kácení šlo k zemi 69 stromů s obvodem kmene nad 80 centimetrů a počítá se i s pokácením 41 dřevin s menším obvodem.

„Opírali jsme se o dendrologické rozbory. Z 80 procent by stromy stejně musely jít dolů, protože byly ve špatném stavu. Park byl velmi zanedbaný. Desítky let se o něj nikdo nestaral. Kdyby se stromy kácely postupně v průběhu let, nevyvolalo by to takový poprask,“ domnívá se architekt a jeden z autorů projektu obnovy parku Pavel Mudřík.

Na webu lidé kácení kritizují

Obyvatelé Zlína doslova zahltili diskusi na webových stránkách města. Příspěvků jsou desítky. Lidé radnici, která stojí za rekonstrukcí parku, nešetří a padají silná slova. Diskutující mluví o „devastaci, hnusu, ohrožení životního prostředí, zhoršení kvality života, brutálním zničení parku“.

„Stačí, když lidé počkají na výsledek rekonstrukce. Chce to trpělivost. Teď se park proměnil ve staveniště. Lidé vidí nejhorší stav, kdy stromy zmizely a nové budeme teprve sázet,“ uvedl náměstek primátora a radní Bedřich Landsfeld, který má zeleň ve své kompetenci.

K nejpádnějším argumentům diskutujících patří obava, že v parku už nebude stín, který mohly poskytnout jen vzrostlé stromy.

„Park tady zřejmě za 40 až 60 let opět bude, ale co do té doby? Louka s trávníkem a kolem plno malých stromků, nikde žádný stín,“ píše jeden z diskutujících na webu.

Architekt: Zeleň nemá vliv na odhlučnění

Radnice oponuje, že počítá i s tím, že několik zdravých velkých stromů přesadí a ve výsledku najdou lidé v parku více nových stromů než vykácených.

 

Ve Zlíně padnou stromy

 

SOT3f7cd4_110113_1063893

 

19.1.2015 – Jejich stáří z nich dělá nevyzpytatelné a nebezpečné stromy. Kvůli tomu jich 27 zmizí z aleje u řeky Dřevnice ve Zlíně v úseku od Čepkova až po jez v Přílukách. Sázela je totiž ještě firma Baťa ve třicátých letech minulého století.

Velká část veřejnosti přitom nelibě nesla poměrně rozsáhlé kácení v roce 2013 i při nedávné revitalizaci parku Komenského v centru města.

V tomto případě je důvodem odstranění stromů jejich špatný zdravotní stav.

„Potvrdilo se, že některé jilmy a javory jsou zcela, nebo z velké části odumřelé. Další dřeviny mají silně proschlé kosterní větve a jejich kořeny napadla infekce,“ sdělil náměstek primátora Bedřich Landsfeld, do jehož kompetence patří životní prostředí.

Podle něj předcházela rozhodnutí detailní kontrola stromů specializovanou firmou, s níž město dlouhodobě spolupracuje. Experti navrhli, že by měly být pořezány i další kusy, ty se ale ještě prověří během vegetačního období.

Kácení je rozdělené do několika etap. Staré stromy město nahradí novými.

Radnice vysadí víc, než kolik pokácí

K rozsáhlejšímu kácení dochází podle Landsfelda ve Zlíně v posledních letech proto, že stromy vysazené firmou Baťa ve 30. letech minulého století pomalu dožívají a je třeba je nahradit novými.

Současně ale říká, že se ve městě vysazuje více dřevin, než kácí.

„Loni na podzim jsme vysadili 675 dřevin, nejčastěji šlo o lípy, javory, jírovce, okrasné třešně a střemchy,“ doplnil mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák.

Část obyvatel si přesto myslí, že radnice kácí stromy, které by ještě mohly stát.

„Když vidím, jaké stromy musely jít k zemi, tak mi to tak připadá. Nebylo vidět, že by byly nemocné, v kmenech nebyly kazy,“ řekl místní obyvatel Petr Kolařík.

Ve Zlíně roste kolem sta tisíc stromů. Jejich věkový limit je zhruba osmdesát let. Po jeho uplynutí se výrazně zvyšuje nebezpečí, že stromy spadnou.

„Obnova zeleně bude pokračovat i letos, například v rámci rekonstrukce sídliště Malenovice,“ dodal Dvořák.